Final tables

Division 1

Demotion pool

Team P W D L GP Pts
Wood Green Hilsmark 2 7 6 1 0 37 13
Cambridge University 1 7 6 0 1 34½ 12
The AD's 7 4 1 2 31 9
Barbican 4NCL 2 7 4 0 3 33 8
Oxford 1 7 3 1 3 27 7
Pandora's Box Grantham 7 1 1 5 19 3
Sambuca Sharks 7 1 0 6 23½ 2
Warwickshire Select 1 7 1 0 6 19 2

Division 1B

Team P W D L GP pts
Wood Green Hilsmark 1 7 7 0 0 44½ 14
e2e4.org.uk 1 7 5 0 2 30 10
White Rose 1 7 4 1 2 28 9
Guildford A&DC 1 7 4 0 3 29½ 8
Cambridge University 1 7 3 1 3 26 7
Oxford 1 7 3 0 4 25½ 6
Barbican 4NCL 2 7 1 0 6 21½ 2
Sambuca Sharks 7 0 0 7 18½ 0

After 7 rounds, the top 4 teams in each preliminary pool qualify for the final championship pool. At the end of the season 4 teams will be relegated.

Division 3

Team P W D L GP Pts
Bradford DCA Knights A 11 9 1 1 42 19
Spirit of Atticus 11 9 1 1 40½ 19
Brown Jack 11 8 1 2 44 17
FCA Solutions 1 11 7 2 2 41½ 16
Celtic Tigers 1 11 7 2 2 41 16
e2e4.org.uk 2 11 6 4 1 38 16
Wessex 2 11 7 1 3 39 15
Braille Chess Assoc 11 7 0 4 39 14
Iceni 11 6 2 3 38 14
Oxford 2 11 5 4 2 35½ 14
Anglian Avengers 2 11 6 1 4 39 13
Warwickshire Select 2 11 6 1 4 38 13
KJCA Kings 11 6 1 4 34 13
Sussex Smart Controls 11 6 1 4 30½ 13
The Rookies 11 3 6 2 36½ 12
Holmes Chapel 11 5 2 4 36 12
Cheddleton 2 11 6 0 5 34 12
FCA Solutions 2 11 5 2 4 33 12
AMCA Rhinos 11 4 3 4 33½ 11
e2e4.org.uk 3 11 5 1 5 33½ 11
Metropolitan 11 5 1 5 33 11
Guildford A&DC 3 11 5 1 5 32½ 11
British Universities CA 11 5 1 5 31 11
Gloucestershire Gambits 11 5 1 5 31 11
Bristol 2 11 4 2 5 31½ 10
Bradford DCA Knights B 11 5 0 6 28 10
The Full Ponty 11 3 3 5 32½ 9
Hackney 11 2 5 4 30 9
3Cs 2 11 4 1 6 30 9
e2e4.org.uk 4 11 4 1 6 26½ 9
Oxford 3 11 2 4 5 30½ 8
Halesowen 11 4 0 7 28½ 8
Jorvik 8 4 0 4 25 8
AMCA Hippos 10 3 1 6 28½ 7
KJCA Knights 11 3 1 7 26½ 7
Banbury Bulldogs 10 3 1 6 25 7
Celtic Tigers 2 9 3 1 5 22½ 7
Manchester Manticores 11 3 1 7 22 7
Channel Isolani 8 2 2 4 21½ 6
Guildford A&DC 4 8 2 1 5 17½ 5
UCL 8 2 1 5 16½ 5
Aigburth 11 2 0 9 26 4
Bristol 3 11 2 0 9 20 4
SCS 11 1 1 9 14 3